Keski-Suomen ELY-keskus haluaa tiukasti turvata Natura-kohteisiin lukeutuvan Rutajoen luontoarvojen säilymisen. Tähän liittyen riskejä pitää hallita sillä tavoin, ettei jätevesiä pääse vastaisuudessa Rutajokeen.
Tenho Tornberg
Uutiset
24.6.2024 3.00
Rutalahden viemäriverkosto: ELY-keskus edellyttää Joutsan Vesihuollolta kattavaa riskienarviointia – jätevettä ei saa jatkossa päästä Rutajokeen
Joutsan Rutalahden kylässä havaittiin jäteveden ylivuotoja maastoon tämän vuoden tammikuussa kuin myös maaliskuussa. Näiden tapausten johdosta järjestettiin Rutalahden viemäriverkoston osalta katselmus toukokuun 2024 alussa. Rutalahden viemäriverkostoa ja asianomaista katselmusta koskien on juuri valmistunut Keski-Suomen ELY-keskuksen laatimana muistio, jossa viemäriverkon hallinnoinnista vastaavalle Joutsan Vesihuolto Oy:lle on listattu useita jatkotoimenpidevaatimuksia ja -velvoitteita.