Tuota Alien-oravaa olen minäkin ihmetellyt. Voisihan se olla normaalin värinen ruskea ja pää suhteutettuna vartaloon. Koska Joutsa esitellään ympäristövastuullisena kuntana, voisi maskottikin olla luonnollisemman näköinen. eikä vihreä ja isopäinen.
Yritetäänkö tuolla vihreällä isopääoravalla jotenkin ilmaista “Joutomiesmäisen rennolla tavalla” kunnan arvostavan ekologista elämäntapaa?
Samaa mieltä olen myös kuvituksesta. Epäselvän suttuisia niin kuin tekstitkin.
Antavat epämääräisen hällä väliä- kuvan Joutsasta.
Jos Joutsa jostain tunnetaan, se on Joutomies, Joutopäivät ja Joutsan Pommi. Nyt kunnan symboliksi kunnan virkamiehet esittävät ylilihavaa ja tautisen vihreää oravaa. Jos semmoisen luonnossa tapaisi, luulisi, että siihen on rutto iskenyt. Joutomiehen hahmo on jo valettu patsaaksikin. Suunnitellaanko semmoista oravallekin?
Käykää katsomassa kunnan kotisivulla Kuntastrategiaa. Siinä ovat kuvituksena myös pilapiirtäjän samanhenkiset kuvitukset. Asiallista kuvaa Joutsasta ei niistä saa.