Ratsastus

Rusi Ridersin kouluratsastuskilpailut 29.5.2022

Tuloksissa mainittu kolme parasta sekä seuran omat ratsukot.

C-merkin kouluohjelma: 1) Nina Mikkonen/ Haaralan Vanilja, Rusi Riders (RuR) 65,000 %, 2) Katriina Valta/ Liekin Muisto, Korpilahden ratsastajat 64,286 %, 3) Inka Lahti/Waana Spirit 64, 048 % …4) Jaana Tuukkanen/Mandyque. RuR 63,810 %, 6) Else Onali-Salo/Elskverdig Foss 49 F, RuR 7) Edit Heinonen/Bailando, RuR 61,905 %, 8) Pihla Saarinen/ Trolljenta, RuR 61,667 %.

B-luokan kouluohjelma: 1) Henna Maaria Ristonmaa/ Rumpelstilskin, Jyvässeudun ratsukot 65,476 %, 2) Janita Varjonen/ Sommertraum, Jyvässeudun ratsukot 65, 476 %, 3) Tiina Koskela/ Wallenberg Papa Noel, RuR 63,095 % …5) Eveliina Virtanen/ Elskverdig Foss 49 F, RuR 62, 857 %, 6) Sari Launiainen/ Iso-Irmeli, RuR 62,381 %, 7) Eveliina Virtanen/ Torpan Taikatuuli, RuR 62,143 % … 10) Tiida Palm/ Trolljenta, RuR 61,429 %.

A-luokan kouluohjelma: 1) Anna-Kaisa Hentinen/ Kastell´s Filippus, RuR 62,115 %, 2) Tiina Koskela/ Wallenberg Papa Noel, RuR 58,846 %, 3) Jenni Hirvonen/ Springhill Filmore 42 C, Jyvässeudun ratsukot 58,462 %.

Rusi Ridersin kouluratsastuskilpailut 11.6.2022

B-luokan kouluohjelma: 1) Anna-Kaisa Hentinen/ Kastell´s Filippus, RuR 68,296 %, 2) Heta Holopainen/ Valiant Melina, Korpilahden ratsastajat 65,455 %, 3) Johanna Järvinen/ Galvadoor, RuR 65,114 % …6) Eveliina Virtanen/ Torpan Taikatuuli, RuR 62,386 %, 7) Liisa Alfthan/ Trolljenta, RuR 62,273 %, 8) Eveliina Virtanen/ Elskverdig Foss 49 F, RuR 61,932 %, 9) Sari Launiainen/ Iso-Irmeli, RuR 61,705 % … 12) Loviisa Sievänen/ Trolljenta, RuR60,341 %, 13) Silja Kuitunen/ Wiske, RuR 58,36 %.

A-luokan kouluohjelma: 1) Anna Johansson/ My Emerald, Jyvässeudun ratsukot 67,935 %, 2) Anne Tellervo Tähtinen/ Jefferson, Mäntyharjun ratsastajat 65,653 %, 3) Anna-Kaisa Hentinen/ Kastell´s Filippus, RuR 65,544 % … 8) Liisa Alfthan/ Elskverdig Foss 49 F, RuR 60,218 %, 8) Johanna Järvinen/ Haaralan Vanilia, RuR 60,218 % … 10) Sari Launiainen/ Iso-Irmeli, RuR 58,044 %.

Kuva: RuR:n aluekoulukisojen luokan 1 heB- tuomariston puheenjohtaja Ira Aaltosta tervehtimässä Rusi Ridersin Anna-Kaisa Hentinen/ Kastell´s Filippus (vas.) ja sijoittuneet Heta Holopainen (KoRa) / Valiant Melina, Johanna Järvinen (RuR) / Galvadoor sekä Henna Maaria Ristonmaa (JSR) / Maleficent. Kuva: Eveliina Virtanen

Pyöräsuunnistus

Keski-Suomen AM-pyöräsuunnistus 5.6.2022 Jämsänkoski

Itä-Päijänteen rastin suunnistajien tuloskooste. Aluemestarit:
H55: 1) Ismo Saari
H60: 1) Pasi Martikainen
H65: 1) Heikki Peltonen, 4) Hannu Väätäinen
H70: 1) Seppo Ollikainen
H75: 1) Heikki Nurminen
H15: 3) Väinö Saari

SM-pyöräsuunnistus 11.-12.6.2022 Heinola

Itä-Päijänteen rastin suunnistajien tuloskooste. Sijoitukset suluissa sprintti ja pitkämatka.
D45: Anne Salomaa (8.,8.)
H55: Ismo Saari (5.,6.)
H60: Pasi Martikainen (2.,6.)
H65: Heikki Peltonen (1.,4.)
H70: Seppo Ollikainen (1.,1.)

Motocross

MX-Liiga 11.6.2022 Vantaa

MX50-luokka: Oliver Reponen, sijoitukset: aika-ajoissa 11., Ensimmäinen erä 24., toinen erä 11. Kokonaissijoitus 15.

Yleisurheilua

Harju-Cup osakilpailu 2 13.6. Jyväskylä

Naiset 100m 1. alkuerä: 3) Veera Reponen JoutsPo 12,62 (uusi ennätys)

Jopokisat 1 13.6. Joutsa

M Kiekko 1) Juuso Sillanpää JyväskKU 47,25.
N Kiekko 1) Veera Kapiainen MikkKV 35,98.
P9 40m 1) Juho Virtanen JoutsPo 7,80, 2) Oliver Reponen JoutsPo 8,00, 3) Viljo Rossi JoutsPo 8,90.
P9 600m 1) Juho Tuominen JoutsPo 2.27,12.
T9 600m 1) Eedla Kojola HartVoi 2.28,52.
P11 60m 1) Samuel Miller HartVoi 12,49.
P11 600m 1) Janne Tuominen JoutsPo 2.35,32.
P11 Kuula 1) Samuel Miller HartVoi 5,46.
T11 Korkeus 1) Lumi Terviö LahdA 110.
T11 Kuula 1) Lumi Terviö LahdA 5,98.
T13 60m 1) Iitu Ylönen HartVoi 10,13.
T13 600m 1) Iida Lavia JoutsPo 2.29,35, Jenni Tuominen LahdA DNS.
T13 Korkeus 1) Vilma Salo HartVoi 120, 2) Olivia Miller HartVoi 115.
T13 Kuula 1) Vilma Salo HartVoi 7,60, 2) Olivia Miller HartVoi 6,45, 3) Iitu Ylönen HartVoi 5,75.
P13 600m Matteus Pihlaja JoutsPo DNS.
P13 Korkeus 1) Lenni-Jussi Ripatti PertPo 125.
P13 Kuula 1) Lenni-Jussi Ripatti PertPo 7,04.
T15 100m (-1,0) 1) Olivia Fagerholm JoutsPo 16,56.
T15 800m 1) Venla Kapiainen MikkKV 2.40,27, 2) Olivia Fagerholm JoutsPo 3.17,17.
T15 Pituus 1) Olivia Fagerholm JoutsPo 3,59.
T15 Keihäs 1) Vilma Salo HartVoi 22,25.
P15 800m 1) Mikael Simola JoutsPo 2.47,26.
N17 100m (-1,0) 1) Viivi Ripatti PertPo 14,19.
N17 Pituus 1) Viivi Ripatti PertPo 4,71, 2) Sofia Puolakanaho OrimJy 4,02.
M17 100m (-3,0) 1) Rico Sievänen JoutsPo 12,78, 2) Markus Porvari HartVoi 13,00.
M17 Pituus 1) Markus Porvari HartVoi 5,56.
M19 100m (-3,0) 1) Eemil Porvari HartVoi 11,92, 2) Miska Johansson JoutsPo 13,47.
M19 Pituus 1) Eemil Porvari HartVoi 6,82.