Joutsan lukio

Joutsan Seutu: Vilma Seppälä.
Helsingin yliopiston keskisuomalainen osakunta: Runo Tamminen.
LC Joutsa: Jaspis Immonen, Viivi Kupiainen, Elsa Pantelidis, Silja Seppälä, Venla Vuori.
LC Joutsa/Jousa: Katariina Fagerholm, Roosa Rauanmaa, Matias Viro.
LC Hartola: Georgios Pantelidis, Iiro Peltonen, Vilma Seppälä.
Helmi Säästöpankki: Emilia Fågel, Noora Mäyrä, Mika Wessman.
Joutsan Seudun Opettajien ammattiyhdistys OAJ ry: Miska Johansson.
Joutsan Seudun Taideseura ry: Matias Viro.
JoSePa: Onni Nikkanen, Iiro Peltonen.
Lukion opiskelijakunta: Runo Tamminen.
Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö pitkän matematiikan erinomaisesti kirjoittaneelle: Georgios Pantelidis.
Pro Scientia -mitali ja kunniakirja: Georgios Pantelidis.
Pohjola Norden -kirjapalkinto: Roosa Rauanmaa.
Kansainvälisen toiminnan -muistaminen, Marburg -kirja: Noora Mäyrä.

Joutsan yhtenäiskoulu

Alakoulu:
LC Joutsa: Isla Siltala 1A, Elli Saarela 1B, Vilja Olkkonen 2A, Oona Salonen 3A, Aapo Pykäläinen 6A.
LC Joutsa/Jousa: Sesilia Viro 4A, Tytti Heino 4A, Erika Pänkäläinen 4A, Venla Tuomaala 5A, Vuokko Raittinen 5A, Eemil Kuusimäki 5-6B, Eetu Kasakkamäki 6A, Kerttuli Haapala 6A, Urho Soilu 6A, Milja Loipponen 6.lk.
Helmi Säästöpankki: Anton Rantala YPR.
Joutsan Seudun Taideseura ry: Anouk Gagnon 5A, Oili Salonen 6A.
Pohjola Norden -kirjapalkinto: Eetu Kasakkamäki 6A.
Joutsan ja Luhangan MLL: Silja Mönkkönen 1A.
Helmi Säästöpankki: Lauri Rehkli 5A.
Ympäristöraati: Antón Nykänen Alvarez.
Vanhempaintoimikunta: Helmi Laitinen 5A.
Keski-Suomen Kemistiseura ry: Lilja Havukainen 2A.
Hymypatsaat: Leevi Solatie 2.lk, Roni Vilen 4.lk, Helinä Viro 6.lk.

Yläkoulu:
LC Joutsa: Aino Saarela 9A, Aino Kaitamäki 9B, Jade Airaksinen 9C, Aati Hölttä 7A, Ville Pynnönen 7B, Maya Gagnon 7A.
LC Joutsa/Jousa: Nina Rantanen 7A, Ville Miina 7A, Pyry Keihäsniemi 7B, Samuel Siltala 7A, Josefiina Rantanen 7B, Aaro Salonen 8C, Aada Simola 9A, Sanni Lahtinen 9B, Sarlotta Viro 8A, Niilo Tuomi 7A.
LC Luhanka: Pihla Talpio 7B, Tuulianna Rantanen 7B.
Sysmän Säästöpankkisäätiö: Iiris Viro 9C.
Helmi Säästöpankki: Elli Lavia 9A, Konsta Vuori 9C.
Vanhempaintoimikunta: Vilma Reponen 8C.
Joutsan Pommi: Jere Mara 9C.
MLL Leivonmäen yhdistys: Milla Varonen 9C.
Joutsan ja Luhangan MLL: Aino Saarela 9A.
Joutsan Yrittäjät ry: Santtu Rantanen 7B, Oona Heino 7B.
Joutsan Seudun Taideseura ry: Lempi Peltonen 7A.
Keski-Suomen Kemistiseura ry: Kaapo Muttilainen 9B.
Taidelaitos Haihatuksen kannustusstipendi: Joni Arvola, Väinö Arvola, Severi Hagert.
Kaikki koodaa -kirja Yrittäjyyskurssilaiselle: Aaro Salonen 8C.
Pohjola-Norden kirjapalkinto: Elli Lavia 9A.

Kurkiauran koulu
LC Toivakka: Iida Pynnönen.
Leivonmäen Yrittäjät: Iida Mustamäki.
LC Joutsa / Jousa: Niilo Kosonen, Markus Huikko, Urho Lepistö, Kaisa Halinen, Sofia Loipponen, Emma Rasi.
LC Joutsa: Tomi Levälahti, Pihla Karjalainen, Matti Varonen.
Joutsan Seudun Taideseura ry: Mimi Kaulimo, Iina Nissinen.
MLL Leivonmäki: Luka Nieminen.
Kukko Racing ry: Jesse Mustamäki, Niklas Kangas.
Leivonmäen VPK: Lotta Kangas, Nicky Lepistö.

Luhangan koulu
Hymypatsaat: Kiia Ilmonen 2.lk, Ville Jokinen 6.lk.
Koulun vanhempainyhdistys: Aino Kärnä 1.lk, Aarre Weijo 2.lk, Julia Kärnä 4.lk, Ville Jokinen 6.lk.
Luhangan MLL: Saimi Halttunen 1.lk, Emmi Luukko 2.lk, Aapo Karppinen 3.lk, Ella Heinonen 5.lk.
Pohjola-Norden kirjapalkinto: Ville Jokinen 6.lk.
Hoplopin Viikari- stipendi: Jussi Huuskola 1.lk.