Helatorstaina Josemoran motocross–radalla hiekka pöllysi, kun noin 25 kuljettajaa osallistui Joutsan Moottorikerhon järjestämään koulutuspäivään. Päivän opetuksesta vastasi liki kolmekymmentä vuotta lajin parissa puuhannut Jussi Vehviläinen, joka päätti vuonna 2007 uransa MM-pronssiin ja Suomen mestaruuteen. Koulutuspäivän teemana oli ajotekniikan eri osa-alueet, niinpä ohjeita saatiin muun muassa ajoasentoihin sekä kurviajoon.

Ensin radalla oppia pääsivät ottamaan noin viisitoista 5–16–vuotiasta junioria sekä yksi täysi-ikäinen naispuolinen kuljettaja, myöhemmin iltapäivällä ajovuorossa oli kahdeksan aikuisen kuljettajan joukko. Aamupäivän porukka jaettiin kahteen ikäryhmään, jotka molemmat ajoivat vuorotellen noin 45 minuutin mittaisia harjoituksia Vehviläisen johdolla. Kierros alkoi lyhyellä teorialla, jossa kerrattiin kyseisen tunnin oppimistavoitteet. Tämän jälkeen annettiin lupa käynnistää pyörät ja rataa lähdettiin kiertämään ympäri. Vehviläisen lisäksi radalla turvallisuudesta oli huolehtimassa junioreiden vanhempia.

– Tärkeää on muistaa, että kaasua ei rämpätä. Kuunnelkaa pyörän käyntiääntä, ohjeisti Vehviläinen seuran nuorimpia.

Tällä hetkellä seuran harrastajamäärä on ilahduttavan suuri erityisesti juniori-ikäisissä. Viikoittain Joutsan radalla ajetaan aina torstai-iltaisin, lisäksi innokkaimmat juniorit käyvät tiistaisin ajamassa Lievestuoreella.

– Lievestuoreen rata on kovapohjaisempi ja enemmän hyppyreitä sisältävä Joutsan rataan verrattuna, kertoi kerhon puolesta koulutuspäivää organisoinut Pekka Huikko.

Jonna Keihäsniemi

Yläkuva: Harrastajat saivat ammattitaitoista ja asiantuntevaa ohjausta liki kolmekymmentä vuotta motocrossia harrastaneelta Jussi Vehviläiseltä (oik.).

Alla kuvia ja video koulutuspäivän nuorimpien ajosta:

Veikko Huikko.
Eemil Nyberg.
Oliver Reponen.
Lyydia Nyberg.