Luhangan Kesäniemessä kotikenttiänsä pitävä Free Time Club Luhanka nousi kesän sarjatenniskauden jälkeen kolmosdivisioonasta kakkosdivisioonaan sijoittumalla lohkonsa ykköseksi voittamalla kaikki viisi vastustajajoukkuetta. Vastustajajoukkueet olivat Loviisasta, Pieksämäeltä, Savonlinnasta, Asikkalasta ja Lahdesta.

– Seuramme on sangen aktiivisesti yrittänyt nousta sarjaporrasta ylemmäs noin viisitoista vuotta, jonka verran on kulunut aikaa siitä, kun viimeksi pelasimme kakkosdivisioonassa. Erotuksena siitä kerrasta tällä kertaa nousu toteutui kuitenkin niin sanotusti seuramme omin voimin ilman merkittäviä seurasiirtoja muista joukkueista, kertoo Free Time Club Luhangan kapteeni Kyösti Markkanen (yllä kuvassa 2. vas.).

Free Time Club Luhanka on ensi kesän sarjatenniskilpailussa Markkasen mukaan todella harvinainen poikkeus, sillä normaalisti kakkosdivisioonassa pelaa joukkueita vain suuremmista kaupungeista, lähinnä Etelä-Suomesta.

Seuran edustusjoukkueessa pelasivat kuluneena kesänä Kyösti Markkasen ohella Antti Markkanen, Aleksi Markkanen ja Tommi Markkanen.

Tarja Kuikka

Free Time Club Luhangan kuluneen kesän edustusjoukkue eli Antti Markkanen (vas.), Kyösti Markkanen, Aleksi Markkanen ja Tommi Laitinen.