
Joutsan kunta jakaa maskeja vähävaraisille alkaen viime perjantaista. Jako tapahtuu Työvarikolla entisen alakoulun liikuntasalin tiloissa kello 12-14 toistaiseksi joka perjantai.
Saatavilla on 14 kertakäyttömaskia per hakija. Ajatuksena on, että se olisi riittävä annos viikon ajaksi. Toistaiseksi mukaan saa myös kaksi kangasmaskia, jotka ovat pestävää mallia ja siten uudelleenkäytettäviä. Niitä kunta on ostanut paikalliselta Pikkupuoti Oy:ltä ja kangasmaskeja jaetaan niin kauan kuin niitä riittää. Kangasmaskeja on kuitenkin jaossa vain muutaman sadan erä, kun taas kertakäyttömaskeja on tuhansia.
Seurakunnan diakoniatyö ja kunnan kotihoito jakavat niin ikään maskeja omille asiakkailleen. Mukaan saa käyttöohjeet. Maskeja hakiessaan tulee olla terve.
Janne Airaksinen
Kasvomaskin käyttäjän muistilista
Maskin pukeminen:
Pese tai desinfioi kätesi huolellisesti ennen maskin pukemista
Pue kasvoillesi vain uusi kertakäyttöinen maski tai puhdas kestomaski
Varmista, että maski asettuu tiiviisti kasvoille niin, että se peittää suun, nenän ja leuan
Käytön aikana:
Älä koske maskin kasvo-osaan
Maskia ei saa siirtää leuan alle tai otsalle
Jos koet tarvetta kohentaa maskin asentoa, koske ainoastaan sen kiinnitysnauhoihin
Maskin riisuminen:
Poista maski puhdistetuin käsin tarttumalla sen nauhoista koskematta kasvo-osaan
Laita käytetty kertakäyttöinen maski suoraan roskakoriin tai käytetty kestomaski pesuun
Pese tai desinfioi kätesi maskin käsittelyn jälkeen
Älä pue käytettyä maskia uudelleen
Janne Airaksinen
Lähde: Keski-Suomen sairaanhoitopiiri
Yläkuva: Työvarikon työvalmentaja Katja Kaitala ja vastaava työ- ja yksilövalmentaja Johanna Pajunen jakoivat perjantaina maskeja vähävaraisille.