Enduro

Enduron kausi jatkui 6.7. Vekaranjärvellä, jossa kilpailtiin jälleen seitsemän vuoden tauon jälkeen. Reitti oli noin 50 km pituinen, joka ajettiin 2-3 kierrosta luokasta riippuen.

Panssariurat näyttivät olevan Henri Roligin mieleen, sillä hän jatkoi loistokasta kauttaan voittaen B3-luokan. (B 4).

Myös C1-luokassa podiumille nousi Mikko Nummela ollen kolmas (C 12).

C2-luokassa Joutsan Moottorikerhoa edusti Pauliina Sievänen 28 (C 57) ja Kari Kuurne 27 (C 56).

Naisten Lady Cupissa Teresa Teppola sijoittui kuudenneksi.

Motocross

Motocross-liiga jatkui Kuopiossa 13.-14.7. Sami Jokinen puolusti toista sijaansa Mxh-luokassa sijoittuen erissä seitsemänneksi ja kuudenneksi. Ajo oikeutti yhteistuloksissa kuudennelle sijalle.

Enduroa ja crosscountrya ahkerasti kiertävä Olli Hytönen haki kokemusta myös motocrossin parista sijoittuen Mxh-luokan erissä 24 ja 25 (25).

Kovatasoisessa Mxb-luokassa Tommi Nyberg ajoi erät sijalle 32 ja 26 ollen yhteistuloksissa 28.

Naisten Suomen Cupissa Teresa Teppola poimi molemmista eristä sijat 14 (14).

Joutsan Moottorikerhon edustajaa Henri Jumppasta nähdään myös kiertävän Riku Kunnaksen ”purkissa” sivuvaunuluokassa. Kuopiossa Kunnas ja Jumppanen ajoivat eräsijoille 2 ja 3. Tämä antoi heille yhteistulosten toisen sijan ja he ovat nyt SM-sarjan toisena. SM- pisteissä käydään kovaa kamppailua ykkössijasta.

Yleisurheilu

Joutsassa pidettiin yleisurheilukisat, joissa oli mukavasti osallistujia eri puolilta Suomea, yhteensä yli sata kilpailijaa. Järjestäjinä kisoissa olivat yhteisvoimin Joutsan Pommi ja Hartolan Voima. Parhaita tuloksia olivat Hartolan Emil Porvarin lähes 70 metrin keihästulos, Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Varu-Sofia Heinosen keihästulos N17-sarjassa 47,90 sekä Orimattilan Joonas Kumpulaisen hieno juoksu P13-sarjan 600 metrillä.

Järjestävien seurojen urheilijat menestyivät mainiosti. Lajivoittoihin ylsivät lajeissaan Emil Porvarin lisäksi Hartolan Markus Porvari, Eelis Hynninen sekä Viivi Kupiainen ja joutsalaisista Rasmus Kemppainen, Veera Reponen, Anniina Haapala sekä Otto Takala. Useat paransivat ennätyksiään, kuten Anniina Haapala N19 100 metrillä sekä Luukas Kemppainen P15-sarjan sadalla metrillä. Kemppaisen tulos rikkoi samalla A-tulosrajan ja varmisti osallistumisoikeuden Lahdessa elokuussa pidettäviin ikäluokkansa SM-kisoihin.

Mika Sirkka

Avoimet aluekisat 15.7.2019

M Korkeus 1) Otto Takala JoutsPo 180, 2) Tuomas Helin LahdA 165.

M Seiväs 1) Pietari Outinen JyväskKU 470, 2) Tuomas Helin LahdA 380, 3) Petri Laitinen KangasnKa 360.

P9 40m 1) Tomas Mäkinen LahdA 7,27, 2) Walle Heimala LahdA 7,30, 3) Joel Rännar IFVom 7,33, 4) Rami Leminen HeinI 7,44, 5) Oskari Häkli RaisKu 7,61, 6) Eetu Kumpulainen OrimJy 7,61, 7) Samu Piispanen NastNa 7,65, 8) Roni Hynninen HartVoi 7,68, 9) Eero Leminen HeinI 7,89, 10) Aleksi Kaasinen LahdA 8,07

Erä 1 1) Tomas Mäkinen LahdA 7,27, 2) Walle Heimala LahdA 7,30, 3) Oskari Häkli RaisKu 7,61, 4) Eetu Kumpulainen OrimJy 7,61, 5) Eero Leminen HeinI 7,89. Erä 2 1) Joel Rännar IFVom 7,33, 2) Rami Leminen HeinI 7,44, 3) Samu Piispanen NastNa 7,65, 4) Roni Hynninen HartVoi 7,68, 5) Aleksi Kaasinen LahdA 8,07.

P9 600m 1) Rami Leminen HeinI 2.21,39, 2) Aleksi Kaasinen LahdA 2.41,16, 3) Roni Hynninen HartVoi 2.50,78, Juho Tuominen HeinI, Janne Tuominen HeinI, Samu Piispanen NastNa.

P9 Korkeus 1) Oskari Häkli RaisKu 90.

P9 Keihäs 1) Rami Leminen HeinI 22,64, 2) Tomas Mäkinen LahdA 19,22, 3) Oskari Häkli RaisKu 16,54, 4) Walle Heimala LahdA 11,44, 5) Roni Hynninen HartVoi 7,09, Samu Piispanen NastNa NM.

T9 40m 1) Matilda Puolimatka VehmU 7,24, 2) Elsa Kemppainen NastNa 7,31, 3) Ida Lavia JoutsPo 7,64, 4) Kaisu Mäkelä VantSa 7,67, 5) Tinja Palo KärkKV 7,89.

T9 600m 1) Elsa Kemppainen NastNa 2.10,47, 2) Katariina Tasa VehkVei 2.18,18, 3) Ida Lavia JoutsPo 2.26,69, 4) Silva Hynönen AlavU 2.27,86, 5) Tinja Palo KärkKV 2.39,77.

T9 Korkeus 1) Silva Hynönen AlavU 100, 1) Elsa Kemppainen NastNa 100, 3) Katariina Tasa VehkVei 100, 4) Tinja Palo KärkKV 95.

T9 Keihäs 1) Silva Hynönen AlavU 12,64, 2) Tinja Palo KärkKV 9,32, 3) Elsa Kemppainen NastNa 7,88.

T11 60m 1) Anni Pärtty VehkVei 9,21, 2) Ida Holmila HKV 9,41, 3) Sara Ehrnrooth JuvU 9,63, 4) Piitu Tourunen LahdA 9,67, 5) Iida Piispanen NastNa 10,36, 6) Moona Puolimatka VehmU 10,64, 7) Olivia Miller HartVoi 10,66, Vilma Salo HartVoi

Erä 1 (+0,4) 1) Anni Pärtty VehkVei 9,21, 2) Ida Holmila HKV 9,41, 3) Sara Ehrnrooth JuvU 9,63, 4) Moona Puolimatka VehmU 10,64. Erä 2 (-0,1) 1) Piitu Tourunen LahdA 9,67, 2) Iida Piispanen NastNa 10,36, 3) Olivia Miller HartVoi 10,66, Vilma Salo HartVoi.

T11 600m 1) Maria Tasa VehkVei 1.56,89, 2) Anni Pärtty VehkVei 1.57,34, 3) Iida Piispanen NastNa 2.12,02, 4) Olivia Miller HartVoi 2.43,66, Jenni Tuominen LahdA, Moona Puolimatka VehmU DNS.

T11 Korkeus 1) Piitu Tourunen LahdA 120, 2) Maria Tasa VehkVei 115, 3) Ida Holmila HKV 110, 4) Vilma Salo HartVoi 105, 5) Olivia Miller HartVoi 105, 6) Iida Piispanen NastNa 100.

T11 Kolmiloikka 1) Sara Ehrnrooth JuvU 8,64, 2) Piitu Tourunen LahdA 8,39, 3) Vilma Salo HartVoi 6,88, 4) Olivia Miller HartVoi 6,48, 5) Silva Hynönen AlavU 6,44.

T11 Keihäs 1) Piitu Tourunen LahdA 24,61, 2) Sara Ehrnrooth JuvU 21,61, 3) Kiira Johansson HeinI 20,90, 4) Moona Puolimatka VehmU 16,30, 5) Iida Piispanen NastNa 13,97, 6) Vilma Salo HartVoi 13,91, 7) Olivia Miller HartVoi 10,44.

P11 60m (+1,1) 1) Eerik Häkli RaisKu 9,36, 2) Juho Tonteri MikkKV 9,47, 3) Juho Taavila NastNa 9,48, 4) Rasmus Kemppainen JoutsPo 9,89.

P11 600m 1) Elias Kemppainen NastNa 1.58,41, 2) Niilo Kemppainen NastNa 1.58,66, 3) Juho Taavila NastNa 2.01,46.

P11 Korkeus 1) Rasmus Kemppainen JoutsPo 105, Lenni-Jussi Ripatti PePo 105.

P11 Kolmiloikka 1) Juho Taavila NastNa 9,31, 2) Elias Kemppainen NastNa 9,00, 3) Juho Tonteri MikkKV 8,55, 4) Niilo Kemppainen NastNa 8,00, 5) Erkka-Voitto Heinonen JyväskKU 7,64, 6) Tomas Mäkinen LahdA 7,40, Lenni-Jussi Ripatti PePo 7,16.

P11 Keihäs 1) Leevi Kumpumäki JyväskKU 33,84, 2) Juho Taavila NastNa 28,85, 3) Niilo Kemppainen NastNa 25,86, 4) Erkka-Voitto Heinonen JyväskKU 25,22, 5) Eerik Häkli RaisKu 25,08, 6) Elias Kemppainen NastNa 24,23, Lenni-Jussi Ripatti PePo 14,46.

T13 60m (-1,2) 1) Veera Reponen JoutsPo 8,54, 2) Maiju Mäkelä VantSa 9,22, 3) Emma Kumpulainen OrimJy 9,32, 4) Nanna Huvinen HeinI 9,34, 5) Emmi Piispanen NastNa 9,36, 6) Viivi Ripatti PePo 9,47, 7) Elli Lavia JoutsPo 9,54, 8) Iida Rautio VantSa 9,58.

T13 600m 1) Miriam Puolimatka VehmU 1.53,79, 2) Maiju Mäkelä VantSa 1.53,91, 3) Emma Kumpulainen OrimJy 1.56,88, 4) Emmi Piispanen NastNa 1.57,20, 5) Veera Reponen JoutsPo 2.03,73, 6) Nanna Huvinen HeinI 2.07,63, 7) Elli Lavia JoutsPo 2.10,21.

T13 Korkeus 1) Nanna Huvinen HeinI 130, Viivi Ripatti PePo 130.

T13 Seiväs 1) Karoliina Hirvelä JämsI 300.

T13 Kolmiloikka 1) Elsi Konstari JämsI 10,01, 2) Alisa Rauhamaa LahdA 9,05, 3) Iida Rautio VantSa 8,74, 4) Emmi Piispanen NastNa 8,35, Viivi Ripatti PePo 8,35.

T13 Keihäs 1) Alisa Rauhamaa LahdA 31,49, 2) Karoliina Hirvelä JämsI 25,93, 3) Nanna Huvinen HeinI 20,97, 4) Emmi Piispanen NastNa 17,99, 5) Miriam Puolimatka VehmU 16,69, Viivi Ripatti PePo 15,26.

P13 60m (-0,4) 1) Markus Porvari HartVoi 8,76, 2) Oliver Koskinen JyväskKU 8,95, 3) Tobias Moreno LahdA 8,98, 4) Veeti Pakkanen JyväskKU 9,18, 5) Olli Hovatov AsikkRai 9,19, 6) Eelis Hynninen HartVoi 9,77 DNS

P13 600m 1) Joonas Kumpulainen OrimJy 1.32,45, 2) Markus Porvari HartVoi 1.55,67, 3) Eelis Hynninen HartVoi 2.06,48, Tobias Moreno LahdA DNS.

P13 Korkeus 1) Veeti Pakkanen JyväskKU 143, 2) Markus Porvari HartVoi 135, 3) Eelis Hynninen HartVoi 120, Benedict Seppälä JoutsPo, Tobias Moreno LahdA.

P13 Seiväs 1) Eelis Hynninen HartVoi 220.

P13 Kolmiloikka 1) Oliver Koskinen JyväskKU 9,06, 2) Tobias Moreno LahdA 8,69, 3) Eelis Hynninen HartVoi 8,06.

P13 Keihäs 1) Antto-Ville Heinonen JyväskKU 47,45, 2) Tobias Moreno LahdA 27,38, 3) Eelis Hynninen HartVoi 19,08, Benedict Seppälä JoutsPo DNS

T15 100m (-0,6) 1) Sohvi Laine LahdA 13,85, 2) Emilia Fågel HartVoi 14,82, 3) Noora Mäyrä HartVoi 15,48.

T15 Korkeus 1) Viivi Kupiainen HartVoi 143, Birgit Tuomola LahdA.

T15 Seiväs 1) Nelli Pajula JyväskKU 320, 2) Viivi Kupiainen HartVoi 270.

T15 Keihäs 1) Tuuli Summanen LappUM 41,45, 2) Sohvi Laine LahdA 36,94, 3) Sinja Johansson LahdA 31,85, 4) Viivi Kupiainen HartVoi 31,27, Birgit Tuomola LahdA NM.

P15 100m (+0,1) 1) Ville Kyrönlahti KangasnKa 12,25, 2) Luukas Kemppainen JoutsPo 12,58, 3) Tuomas Rauhala KaipVi 13,38.

P15 800m 1) Eeli Tohmola OulPy 2.28,33, 2) Petrus Tasa VehkVei 2.32,84, 3) Luukas Kemppainen JoutsPo 2.44,59, 4) Anton Rännar IFVom 2.44,90, 5) Väinö Koistinen JoutsPo 2.48,45.

P15 Seiväs 1) Eerik Mäkelä LahdA 350, 2) Atte Tuominen LahdA 280.

P15 Kolmiloikka 1) Ville Kyrönlahti KangasnKa 10,88, 2) Tuomas Rauhala KaipVi 10,57, 3) Luukas Kemppainen JoutsPo 9,46.

P15 Keihäs 1) Eerik Mäkelä LahdA 36,83, 2) Eeli Tohmola OulPy 31,49, 3) Tuomas Rauhala KaipVi 29,32, 4) Atte Tuominen LahdA 24,67.

N17 100m (-0,5) 1) Jasmin Salenius KangasnKa 13,14, 2) Juulia Inkinen LahdA 13,43, 3) Venla Laine LahdA 13,63, 4) Niina Hepo-Oja KangasnKa 13,79, 5) Nea Savola LahdA 14,13.

N17 800m 1) Alisa Virtanen JyväskKU 2.16,37, 2) Katri Saavalainen SysmSi 2.43,77.

N17 Korkeus 1) Juulia Inkinen LahdA 145, 2) Jasmin Salenius KangasnKa 140, 3) Varpu-Sofia Heinonen JyväskKU 130.

N17 Kolmiloikka 1) Veera Jokinen KarstKi 9,64.

N17 Keihäs 1) Varpu-Sofia Heinonen JyväskKU 47,90, 2) Jasmin Salenius KangasnKa 26,90, 3) Juulia Inkinen LahdA 24,79, 4) Niina Hepo-Oja KangasnKa 18,31.

M17 100m (-1,7) 1) Juuso Pyyhtiä LahdA 11,65, 2) Eemil Porvari HartVoi 11,89, 3) Elmeri Arvaja LahdA 11,96, 4) Eelis Snåre LahdA 11,97, 5) Tuukka Ingers LahdA 12,03, 6) Manu Metsäkangas LahdA 12,48.

M17 Korkeus 1) Manu Metsäkangas LahdA 155.

M17 Kolmiloikka 1) Eelis Snåre LahdA 12,79, 2) Michael Rännar IFVom 11,52, Manu Metsäkangas LahdA NM.

M17 Keihäs 1) Eemil Porvari HartVoi 69,49, 2) Tuukka Ingers LahdA 40,50.

M19 100m (+0,1) 1) Karim Echahid LahdA 11,31, 2) Veeti Vesalainen LahdA 11,50, 3) Henrik Porvari HartVoi 12,27, 4) Eetu Oksanen Joutspo 13,10.

M19 800m 1) Henrik Porvari HartVoi 2.12,41.

M19 Korkeus 1) Karim Echahid LahdA 185.

M19 Seiväs Veeti Vesalainen LahdA NH.

N19 100m (-0,5) 1) Anniina Haapala JoutsPo 13,06.

N19 Kolmiloikka 1) Noora Hautamäki PyhtY 11,39.

N19 Keihäs 1) Jemina Ollikka LahdA 39,35, Pihla Johansson LahdA DNS.

M40 Keihäs 1) Heikki Häkli RaisKu 29,10.

N45 100m (-0,5) 1) Minna Kouhia HyvsU 14,36.

N45 Keihäs 1) Minna Kouhia HyvsU 26,80.

Luhangan Ampujien 45. ampumakilpailujen isopistoolikilpailu käynnissä, ampumassa Marko Talvitie (vas.), Ari Meinander, Kari Eskola ja Petri Eteläniemi. Eteläniemi sijoittui kisassa miesten luokassa toiseksi, Talvitie kolmanneksi. Kuva: Ahti Weijo

Luhangan Ampujien 45. ampumakilpailut 12.-14.7.2019

Tuloskoosteessa mainittu kolme parasta ja paikalliset.

Olympiapistooli 2x30ls 12.7. Miehet: 1) Petri Eteläniemi P-HA 569/25 (tulos/finaali), 2) Olli Parén KuusA 555/22, 3) Marko Talvitie LehA 578/17. Naiset: 1) Olga Wolkoff ESA 525. M50: 1) Sami Salo HyMAS 370. M60: 1) Hannu Räsänen KSA 547, 2) Esa Lehtovirta KSA 472. M70: 1) Jorma Åsbacka MA 513, 2) Tauno Soutua MSA 451. M75: 1) Risto Marjanen KSA 467, 2) Aimo Ahonen KSA 457.

Vakiopistooli 3x20ls 13.7. Miehet: 1) Teemu Lahti SuA 564, 2) Tomi Heikkilä KuusA 564, 3) Marko Talvitie LehA 559. M50: 1) Harri Liimatainen KSA 484, 2) Sami Salo HyMAS 410. M60: 1) Hannu Räsänen KSA 531, 2) Heikki Lipsanen JuvA 526, 3) Antti Pesonen SySi 523. M70: 1) Raimo Lusenius LA 546, 2) Juhani Öhman TiA 513. M75: 1) Risto Marjanen KSA 413. M80: 1) Erkki Vesamaa KSA 440. N: 1) Olga Wolkoff ESA 536.

Isopistooli 30+30 ls 13.7. Miehet: 1) Teemu Lahti SuA 583, 2) Petri Eteläniemi P-HA 576, 3) Marko Talvitie LehA 572. M60: 1) Heikki Lipsanen JuvA 535, 2) Hannu Räsänen KSA 532, 3) Veli-Pekka Nevala JjA 526. M70: 1) Raimo Lusenius LA 563, 2) Juhani Öhman TiA 538, 3) Paavo Huoponen LAS 536

50m pistooli 60ls 14.7. Miehet: 1) Rauno Hartikainen PAS 537, 2) Vesa Kemppi KSA 494, 3) Timo Kiviö NoSA 460. M50: 1) Ismo Minkkinen HyMAS 487, 2) Markku Koskivirta KAS 472, 3) Jyrki Kronqvist KSA 470. M60: 1) Antti Pesonen SySi 511, 2) Matti Kunttu KSA 496, 3) Matti Takala KAS 489. M70: 1) Raimo Lusenius LA 473, 2) Juhani Öhman TiA 467, 3) Veikko Marttinen PiekSA 422.

Pienoispistooli 30+30 ls 14.7. M70: 1) Raimo Lusenius LA 545, 2) Juhani Öhman TiA 527, 3) Paavo Huoponen LAS 516, 4) Juhani Tonteri LuhA 509. M75: 1) Antti Weijo LuhA 528, 2) Risto Marjanen KSA 491, 3) Reijo Hietanen JSA 433. M80: 1) Erkki Vesamaa KSA 456. Naiset: 1) Olga Wolkoff ESA 563. Miehet: 1) Rauno Hartikainen PAS 569, 2) Antti Pahalahti SySi 558. M18: 1) Roope Eskola AsAs 470. M20: 1) Sami Kauko AsAs 519. M50: 1) Ismo Minkkinen HyMAS 547, 2) Jyrki Kronqvist KSA 543, 3) Jari Laaksonen JSA 537. M60: 1) Pekka Marttinen LievA 553, 2) Hannu Räsänen KSA 552, 3) Heikki Lipsanen JuvA 545.

Villikarju normaalijuoksut 30+30ls / 20+20ls 13.7. Miehet: 1) Vesa-Matti Sallinen P-HA 549. M50: 1) Jussi Suoknuuti ESA 359, 2) Kari-Matti Reijola ESA 357, 3) Hannu Niemelä K-64 357. M70: 1) Jorma Åsbacka MA 326. M60: 1) Hannu Lötjönen TUA 288. N20: 1) Aino Vaittinen TUA 450. N 1) Päivi Hattinen MSA 411.

Tagged with →