Joutsan Yhtenäiskoulu, alakoulu
LC Joutsa/Jousa: Roni Vilen 1A, Konsta Mikkola 2A, Anouk Gagnon 2B, Hannu Saarela 5A, Jade Airaksinen 5-6B, Iida Pajunen 6A, Aino Kaitamäki 6A (käsityö), Sanni Lahtinen 6A (liikunta), Viljami Haapala 5A (Sisu-stipendi).
LC Joutsa: Veeti Kuusimäki 3A, Aati Hölttä 4A, Otto Sirkka 6B (kielen taitaja), Konsta Vuori 6B (kielen taitaja), Lempi Peltonen 4A (musiikki).
Taideseura: Felisia Flink 5A, Aamu Varjoaho 6A.
Vanhenpaintoimikunnan Tsemppi-stipendi: Viivi Häkkinen 3A.
Hymypatsaat: Riku Piilola 2B, Aati Hölttä 4A, Elli Lavia 6A.

Joutsan Yhtenäiskoulu, yläkoulu
LC Joutsa: 9.lk parhaasta keskiarvosta: Katariina Fagerholm 9B, Roosa Rauanmaa 9B, Netta Weijo 9B.
LC Luhanka 7. ja 8.luokan parhaan keskiarvon omaavalle luhankalaiselle oppilaalle: Reko Nurmi 7A, Iines Helén 8B.
OP Luhanka, matemaattis-luonnontieteellisen koulumenestyksen ansiosta: Julius Roos 7A, Hilma Peltonen 8A, Tuure Kuitunen 9A.
Joutsan Yrittäjät ry kädentaidoista: Sami Ulmanen 9B, Aleksi Reponen 9B.
Sysmän Säästöpankki, koko koulun paras keskiarvo: Silja Seppälä 7B.
Joutsan MLL, kaikkien kaveri: Essi Norola 9A.
Vuoden tukioppilas: Essi Aro 9B.
Joutsan Pommi, liikunnalliselle yläluokkalaiselle: Jesse Vuorilampi 9A.
Leivonmäen MLL, leivonmäkiselle oppilaalle: Assi Tapper 7A.
Vanhempaintoimikunta: Ida Torgoutsa 8A.
Joutsan Seudun Taideseura: Janne Salonen 9A.
LC-Joutsa/Jousa, hyvän koulumenestyksen johdosta: Matias Viro 9A, Henriikka Haapala 9A, Iida Oittinen 9A, Jaspis Immonen 7B, Viivi Hotti 7A, Linnea Roos 8A, Ada Heino 8B, Wilma Niiniaho 8B, Anni Rasmus 7B, Silja Kuitunen 7B.
Grundfos Oy: Elias Laitinen 7B, Eeli Laitinen 8C.
TAT kirjapalkinto yritteliäälle oppilaalle: Väinö Koistinen 7A, Eetu Pura 7A, Julius Roos 7A, Jaspis Immonen 7B, Silja Seppälä 7B, Anni Rasmus 8A, Nella Lintunen 8B, Aino Lintunen 8C, Siiri Parkkonen 8C, Tuure Kuitunen 9A, Onni Nikkanen 9A, Ruusa Nurmi 9B, Aleksi Reponen 9B, Netta Weijo 9B.
Pohjola-Nordenin kirjapalkinto: Roosa Rauanmaa 9B.

Joutsan lukio
Joutsan lukion opiskelijakunta: Lotta Fågel.
Lions Club Hartola hartolalaisille opiskelijoille: Iiro Kutramoinen, Tino Salmela.
LC Luhanka: Patrik Rundqvist, Elisa Tarhonen, Valtteri Weijo.
LC Joutsa: Elias Viro, Riku Olkkonen, Inkeri Reinikainen.
LC-Joutsa/Jousa: Jerry Järvinen, Iida Kuitunen, Vilma Lehtonen, Markus Nieminen, Oskari Oittinen.
Joutsan Seutu: Karita Laine.
Joutsan taideseura: Karita Laine.
OP Luhanka: Tuulia Rundqvist.
Sysmän säästöpankki: Emilia Lehtinen.
Joutsan Yrittäjät ry: Klaara Viro
Helsingin Yliopisto, Keskisuomalainen osuuskunta: Maria Olkkonen.
Mitalit ja kirjapalkinnot: Taloudellinen tiedotustoimisto TAT, kirjapalkinto: Maria Olkkonen, Valtteri Weijo, Lotta Lampinen, Riikka Talvinen, Katri Kuitunen, Klaara Viro, Matias Havukainen, Martti Paaso.
Joutsan kirjakauppa, laudaturin äidinkielessä kirjoittaneille: Karita Laine, Elias Viro.
Pro Mathematica -mitali: Iiro Kutramoinen.
Sverigekontakt i Finland: Karita Laine, Inkeri Reinikainen.
Keski-Suomen Osuuspankki, ryhtisormus: Oskari Oittinen.

Mieskonmäen koulu
Oy Grundfos Environment Ab, Joutsa: Sampo Nikkanen, 6.lk.
LC Joutsa/Jousa: Eemeli Kaitala, 6.lk ja Sampo Nikkanen, 6.lk.
HopLop Viikaristipendi: Eeli Kyröläinen, 1.lk.
Joutsan Taideseura: Venla Tuomaala, 2.lk.
Kukko Racing Team: Teemu Kuitunen, 4.lk.
LC Joutsa: Joel Flinkman, 3.lk, Olavi Laitinen, 3.lk, Otto Kyröläinen, 4.lk ja Mikael Manninen, 5.lk.
Mieskonmäen kyläseura: Anna-Leena Kyröläinen, 5.lk ja Väinö Saari, 5.lk.

Kurkiauran koulu
Lions Club Toivakka: Heidi Huikko.
Leivonmäen Yrittäjät ry: Janina Kangas.
Kukko Racing Team: Joni Arvola.
Leivonmäen VPK: Roope Sipiläinen ja Iida Mustamäki.
MLL Leivonmäen osasto: Joonas Pynnönen.
Joutsan Seudun Taideseura: Pihla Karjalainen.
Lions Club Joutsa/Jousa: Milla Varonen, Josefiina Rantanen, Ville Pynnönen, Niilo Kosonen.
Lions Club Joutsa: Iida Pynnönen, Saku Pirttimäki, Iida Peltonen.

Luhangan koulu
Luhangan Lions club ladyt jakoivat stipendin kaikille Luhangan koulun kuudennen luokan päättäville oppilaille kevätjuhlassa 28.5.2019.
Luhangan koulun vanhempainyhdistys: 2. lk: Onni Weijo, 3. lk: Luka Lausas, 5. lk: Ilpo Weijo.
Luhangan Osuuspankki: 1. lk: Elina Kärnä, 4. lk: Tuulianna Rantanen, 5. lk: Inka Linjama.
Hoplopin Viikari-stipendi: 1. lk: Niklas Simola.
Hymytyttö/poika-veistoksen lahjoittajana Luhangan Lions club: 4. lk: Mikael Simola, 6. lk: Aada Simola.

Ansiomerkkejä

Tasavallan presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari, on päättänyt antaa 4. kesäkuuta 2019 joutsalaiselle geologi Rami Ensio Immoselle Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkin.

Tagged with →