Ratsastusseura Rusi Riders järjesti hevosten match show -tapahtuman lauantaina Joutsan raviradalla yhteistyössä Joutsan koiraharrastajien kanssa. Ihan äskettäin vastaavaa hevosnäyttelyä ei ole paikkakunnalla pidetty, joten väkeä vieraili paikalla vähintään sadan hengen joukko.

Ratsastusseuran puheenjohtaja Liisa Alfthan kertoo, että tarkoitus oli näyttää ensikertalaisille, millainen hevosnäyttely ylipäänsä on.

– Seuran jäsenten kanssa puhuimme, että monikaan ei ole vastaavassa ollut koskaan paikalla. Yhteistyötä tehtiin Joutsan koiraharrastajien kanssa, jotka pitivät koirien rotuesittelyä, söpöin koira -kilpailun ja näyttivät koirien taitoja eri tehtävissä, kertoo Alfthan.

Match show:n sarjoja oli kolme (1–3-vuotiaat varsat, ponit ja hevoset) ja kirjalliset sekä suulliset arvostelut olivat tuomari Marita Lahtisen tekemiä. Osallistuneista arvosteltiin muun muassa liikkeistä käynti ja ravi sekä rakenteesta runko, jalat ja kaviot.

Seuran omat juniorit organisoivat keppihevos-radan. Lisäksi Susanna Purojärven omistama ravi- ja ratsutalli S. Kekkonen järjesti talutusratsastusta.

Match shown tulokset: Sija, hevosen nimi, esittäjä (om. jos eri kuin esittäjä), pisteet.

Luokka 1, 1–3-vuotiaat varsat: 1) Ypäjä Maisteri, Susanna Purojärvi (om. Jouni Monto), 50p, 2) Springhill Fillmore, Titta Laitinen, 48p.

Luokka 2, ponit: 1) Wallenberg Papa Noel, Tiina Koskela, 47,5p, 2) Niemenpellon Mr Mime, Meri Venäläinen (Henriikka Venäläinen), 47p, 3) Anjalan Quido, Anu Tillgren, 47p, 4) Glymjandi fra Thela, Anu Paalanen, 46p, 5) Isabella, Loviisa Sievänen, 43,5p, 6) Spirit, Pinja Purojärvi (Ravi- ja Ratsutalli S. Kekkonen), 43p.

Luokka 3, hevoset: 1) Precious Nemours, Maarit Miikki, 50p, 2) Viksu Vilivei, Heli Parhiala (Team Matilda), 47,5p, 3) Savimäen Aurum, Silja Kuitunen (Minna & Silja Kuitunen), 47,5p, 4) Eko April, Meri Venäläinen, 47p, 5) Scarlet Pepper, Salla Leskinen, 46,5p, 6) Iso-Irmeli, Sari Launiainen, 45,5p, 7) Joie de Fleure, Jenni Heinonen (Anniina Lindfors), 45p, 8) Korven Vieriina, Petra Lahtinen (Sanna Reinikainen), 45p, 9) Kalkan Helmi, Marja Pajari, 44,5p, 10) Demon Boy, Titta Laitinen, 44p.

Best In Show: 1. Precious Nemours, Maarit Miikki, 2) Ypäjä Maisteri, Susanna Purojärvi (om. Jouni Monto), 3) Wallenberg Papa Noel, Tiina Koskela. Parhaat esittäjät Juniori: Loviisa Sievänen, Seniori: Salla Leskinen.

Ylläolevassa kuvassa tuomari Marita Lahtinen Mikkelistä arvioi kuvassa tarkalla silmällä poni-luokkaan osallistuneen käyntiä.

Janne Airaksinen

Keppari-rata oli suosiossa Rusi Ridersin ja Joutsan koiraharrastajien yhdessä organisoimassa Match show -tapahtumassa raviradalla.