Keski-Suomen Parkinson-yhdistyksen Jyväskylän Hippoksen monitoimitalolla järjestämistä Itäisen Suomen bocciamestaruuskisoista nappasivat joutsalaiset bocciaharrastajat pronssimitalit. Kolmehenkisessä joukkueessa pelasivat Pekka Kuitunen (kuvassa vasemmalla), Seppo Tupala ja Tapio Lankia.

Kisoissa oli mukana kaikkiaan yhdeksän joukkuetta ja ottelut pelattiin kahdessa lohkossa. Joutsalaisten mukaan hopeamitalitkin olivat hilkulla. Paikalla tapahtumassa oli kaikkiaan noin sata henkilöä pelaajineen ja toimitsijoineen. Turneen voitti Savonlinna, toiseksi sijoittui Mikkeli. Vuoden kuluttua vastaavat kisat käydään Savonlinnassa.

Pronssimitalistien harjoittelupaikkana on toiminut kerran viikossa tiistaisin Joutsan työväentalo, jonne kaikki ovat tervetulleita, riippumatta siitä onko jonkun yhdistyksen jäsen tai ei.

Inkeri Päivinen