Viikonloppuna Tammijärven Tammen laturetkitapahtuman yhteydessä julkaistu seuran tuore historiikki Kilpapetäjän kupeessa – Urheiluseura Tammijärven Tammen historia on tehty Tammijärven kyläläisille. Näin luonnehtii kirjan toimittanut, itsekin kylältä lähtöisin oleva Silja Hurskainen (kuvassa seisomassa oikealla).

Syksyllä 2016 historiikin kokoamisen aloittanut Hurskainen kertoo koonneensa teokseen materiaalia Tammen arkiston ohella myös useista muista lähteistä. Lähteinä on hyödynnetty esimerkiksi Suomen Urheiluliiton ja muutamien eri lajiliittojen tietoja, eri lehtien uutisointia Tammen toiminnasta ja ennen kaikkea seuran eri aikakausien aktiivijäseniä. Paikallisia haastateltavia ylipäätään olisi löytynyt Hurskaisen mukaan kylän verran, mutta tärkeimmäksi hän itse koki nimenomaan iäkkäimpien tammelaisten haastattelun.

Lue lisää viikon 9 Joutsan Seudusta.

Tilaa täältä