Rutalahden koulu sai maanantaina Joutsan kunnanvaltuustolta 40.000 euron remonttirahan, joskin päätökset toimenpiteistä tehdään vasta kuntotutkimuksen ja kouluverkkoselvityksen valmistuttua.
Sivistyslautakunta on puolestaan kumonnut yhteensä kymmenen oikaisuvaatimusta, jotka koskivat päätöstä siirtää Koskikaran oppilaat kouluun Leivonmäelle.
Terveystarkasta Jari Pihlajaniemi puolestaan näkee, että Joutsan kunnan toiminta asbestiepäilyssä oli ripeää. Koulu suljettiin lokakuussa heti, kun tieto asbestihiukkasissa sisätiloissa tuli.
Rutalahtiset näkevät, että koulu olisi pitänyt sulkea jo heinäkuussa, jolloin asbestirakenteisiin kiinnitettiin ensimmäinen huomio. Pihlajaniemen mukaan suuri osa Suomen rakennuskannasta pitäisi panna käyttökieltoon, jos perusteena olisi pelkkä asbestin käyttö rakennuksessa.
LUE LISÄÄ VIIKON 51 JOUTSAN SEUDUSTA
Tee kestotilaus: p. 0201 876 100