Kuluvan vuoden Rautaiseksi ammattilaiseksi Joutsan seutukunnalla on valittu Erja Raittinen Oy:n Pikkupuodin myyjä Heli Halttunen. Hän on työskennellyt Pikkupuodissa parikymmentä vuotta.
Halttusen työura Raittisen perheen yrityksessä on perua jo kouluaikojen kesätöistä, niin kaukaa, etteivät Halttunen ja Erja Raittinen kumpikaan oikein edes muista yhteisen taipaleen tarkkaa aloitusvuotta. Joka tapauksessa työsuhde alkoi 1980-luvun alkupuolella joko Raittisten jäätelökioskissa tai lapsenhoitajana.
Halttunen on ollut suurimman osan Pikkupuodin olemassaoloajasta sen myyjänä ja monen mielessä pikkuinen myymälä henkilöityy häneen, tietysti yrittäjä Raittisen ohella.
– Tunnen, että olen saanut luottamusta työnantajalta. Se tekee työstä mielekkäämpää ja uskallan myös toteuttaa itseäni, arvioi Halttunen.
LUE LISÄÄ VIIKON 49 JOUTSAN SEUDUSTA
Tee kestotilaus: p. 0201 876 100