Joutsan Karjalaseura ry on tehnyt kulttuuriteon kerätessään yksiin kansiin 28 kertomusta kodin menettämisestä, evakkomatkojen vaiheista ja sijoittumisesta Joutsaan. Karjalaseura julkaisi keskiviikkona kirjan Karjalan kunnailta Keski-Suomeen, josta on otettu 300 kappaleen painos.
Kaikki sai alkunsa eräänä tarinailtana vuonna 2004. Tuolloin kävi ilmi, että Veikko Heikkosella oli jo jonkin aikaa ollut valmiiksi kirjoitettuna muistelmansa evakkokokemuksistaan. Tilaisuudessa luetun tarinan myötä selvisi, että yhdellä jos toisellakin oli aiheesta tekstiä pöytälaatikossa.
Kaksi vuotta sen jälkeen, seuran 60-vuotisjuhlien kunniaksi, tavoitteeksi tuli evakkomuistojen kokoaminen yhdistyksen omaan arkistoon. Nauhurin hankkiminen helpotti omalla tavallaan materiaalin hankkimista, vaikka puuhaihmisillä olikin melkoinen urakka nauhojen purkamisessa.

LUE LISÄÄ VIIKON 36 JOUTSAN SEUDUSTA.
TEE KESTOTILAUS p. 0207 876 100.