Joutsan ja Luhangan kunnat ovat lähdössä mukaan suunniteltuun Suur-Savon Sähkön ja Etelä-Savon Energian fuusiojärjestelyyn. Tarkoituksena on, että kunnat myyvät omistamansa Suur-Savon Sähkön osakkeet ja sijoittavat noin 60 prosenttia saamistaan myyntituloista takaisin uuteen sähköyhtiöön. Järjestelyssä Joutsalle tuloutuisi rahaa noin 2,56 miljoonaa euroa ja Luhangalle vajaat 400.000 euroa.
Joutsan kunnanhallitus hyväksyi maanantaina fuusion aiesopimuksen ja totesi, että Joutsa osallistuu fuusioon vähintään 60 prosentin takaisinsijoituksella. Luhangan päätöksessä takaisinsijoitus on 60 prosenttia.
Fuusiojärjestely on parhaillaan kuntakierroksella ja asiasta on tarkoitus saada kaikkien omistajakuntien valtuustojen päätökset maaliskuun loppuun mennessä.