Joutsan ja Luhangan kunnat ovat lähdössä mukaan suunniteltuun Suur-Savon Sähkön ja Etelä-Savon Energian fuusiojärjestelyyn. Tarkoituksena on, että kunnat myyvät omistamansa Suur-Savon Sähkön osakkeet ja sijoittavat noin 60 prosenttia saamistaan myyntituloista takaisin uuteen sähköyhtiöön. Järjestelyssä Joutsalle tuloutuisi rahaa noin 2,56 miljoonaa euroa ja Luhangalle vajaat 400.000 euroa.
Joutsan kunnanhallitus hyväksyi maanantaina fuusion aiesopimuksen ja totesi, että Joutsa osallistuu fuusioon vähintään 60 prosentin takaisinsijoituksella. Luhangan päätöksessä takaisinsijoitus on 60 prosenttia.
Fuusiojärjestely on parhaillaan kuntakierroksella ja asiasta on tarkoitus saada kaikkien omistajakuntien valtuustojen päätökset maaliskuun loppuun mennessä.
JS Palveluhakemisto
-
LL-Konetyö
Metsänparannus- sekä maanrakennustyöt...
-
Proopelti Oy
”Jokainen talo tarvitsee...
-
TS Kiinteistöpalvelut Oy
Kiinteistön huoltopalvelut, tien...
-
Ansioniemen Sähkö Oy
Sähkötyötä ammattitaidolla. Sähköasennukset...
-
LL-Konetyö
Uutisarkistot
Juttuvinkki
Uutisotsikot
Sattumia: Lintukodon loppu?
23.9.2023Kaljatehtaan raunioiden rantakoivut menossa nurin
22.9.2023Luhangan vedenottamon raakavedessä havaittu laadun heikentymistä – verkostovedessä saattaa esiintyä tilapäisesti sakkaa
22.9.2023Sattumia: Työsuhdepyöräetu
22.9.2023Hallitus panostaa liikenneinvestointeihin, valtatie 4 hyvin mukana – ohituskaistojen rakentaminen Leivonmäen Naukjärven kohdalle alkaa jo vuonna 2024
22.9.2023