Joutsan Kostamontiellä paloi salamaniskusta syttynyt ulkorakennus maan tasalle maanantain ukkosmyrskyn aikana. Palokunta oli paikalla viiden yksikön vahvuudella ja kaikille riitti töitä varsinkin alkuvaiheessa. Palopäällikkö Petri Hammar kertoo, että palavasta ulkorakennuksesta kuuden metrin päässä sijainneen päärakennuksen syttyminen oli minuuteista kiinni.
Säteilylämpö ehti kuumentaa otsalaudat savuaviksi ja uloimmat ikkunat menivät myös rikki. Palanut ulkorakennus oli varsin kookas sisältäen varaston ja uuden saunan. Palo sijaitsi tiiviissä rakennusryhmässä, joten leviämisen uhka oli ilmeinen. Pärekatto jo ehti levittää hiutaleita muiden rakennusten päälle.
Sivullinen kesäasukas teki hälytyksen savun vuoksi. Palopaikalla ei asu vakituisesti ketään, joten periaatteessa koko pihapiiri olisi voinut palaa, mikäli hälytystä ei olisi ajoissa tehty. Seuraavana aamuna rauniot leimahtivat vielä uudelleen.
Maanantain ukkosmyrsky aiheutti palokunnalle tämän lisäksi vielä kolme puunraivausoperaatiota.
JS Palveluhakemisto
-
Pikkupuoti Oy
Tunnelmallinen valmistajan tehtaanmyymälä....
-
Paikallislehti Joutsan Seutu
Paikallislehti Joutsan Seutu...
-
Hoivapalvelu Kaisla Oy
Kotihoidon palvelut mm....
-
Joutsan Tili- ja yrityspalvelu Oy
Auktorisoitu tilitoimisto (Suomen...
-
Pikkupuoti Oy
Keskustelussa
-
Naimisiin
15.1.2021, 08:16
-
Lypsylehmät
12.1.2021, 19:40
-
Joutomies vai tautinen orava?
12.1.2021, 15:28
-
Naimisiin
Uutisarkistot
Juttuvinkki
Uutisotsikot
Vuoto aiheutti vesiongelmia Leivonmäellä
20.1.2021Wavinilla suruliputetaan edelleen kuukausittain, ei liity paikalliseen tilanteeseen
20.1.2021Mitenkäs: Miksi JoVoLi järjestää jumppia normaalisti kokoontumisrajoitusten aikana?
20.1.2021Tarkennus seurakunnan strategiajutun lukuihin
20.1.2021Leivonmäellä pariskunta selvitteli välejään
20.1.2021