Peltolan ja Koiravuoren omakotitaloalueen asukkaat ovat lähteneet liikkeelle hakelämpövoimalan nokipäästöjen lopettamiseksi. Joutsan Lämpö Oy:n hakelämpövoimalan päästöistä kirjelmöitiin terveydenhuollon kuntayhtymälle ensimmäisen kerran lokakuussa. Tuolloin yhtymähallitus päätti pyytää Joutsan Lämpö Oy:lta kirjallista selvitystä siitä, mihin toimenpiteisiin se on ryhtynyt epäkurantin polttoaineen käytön lopettamiseksi ja nokihaittojen ehkäisemiseksi.
Joutsan Lämpö on antanut selvityksen lokakuussa tapahtuneista noki- ja pölypäästöistä ja todennut, että jatkossa tullaan kiinnittämään erityistä huomiota polttoaineen laatuun, jotta se täyttäisi sovitut laatukriteerit.
Peltolan ja Koiravuoren alueen asukkaiden mukaan nokihaitat ovat kuitenkin jatkuneet tammikuussa useaan otteeseen. Viimeksi nokihaittoja havaittiin kuluvan viikon alussa.
Yhtymähallituksen mukaan tämän vuoden nokihaitat eivät ole olleet kovin runsaita, mutta varsinkin tammikuussa ne kestivät pitkään. Yhtymähallituksen mukaan lähtökohtana tulee olla, että noki- ja pölyhaittoja ei synny.
Yhtymähallitus antoikin viime kokouksessaan lausunnon, jonka mukaan polttoaineen laadun varmistusta ei voida pitää riittävänä toimenpiteenä, vaan lämpöyhtiön on ryhdyttävä tehostamaan savukaasujen puhdistusta ja varastoimaan käytettävä polttoaine katetussa tilassa, jotta polttoaineen kosteusvaihtelut vähenisivät.
Yhtymähallitus kehottaa lisäksi rakennuslautakuntaa tarkistamaan tarvittaessa lupaehtoja kyseisten haittojen poistamiseksi.
Myös Peltolan ja Koiravuoren asukkaat ovat lähestyneet rakennuslautakuntaa asiassa. Kuusi alueella asuvaa perhettä on allekirjoittanut valituksen, jossa vaaditaan hakelämpölaitoksen nokipäästöjen lopettamista.
JS Palveluhakemisto
-
Koulutettu hieroja Teija Kupiainen
Klassinen hieronta, käynnit...
-
Fysios Joutsa
Fysios Joutsa tarjoaa...
-
Pikkupuoti Oy
Tunnelmallinen valmistajan tehtaanmyymälä....
- Hyvinvointi- ja terveyspalvelu Hanna Ojala
-
Koulutettu hieroja Teija Kupiainen
Keskustelussa
-
Naimisiin
15.1.2021, 08:16
-
Lypsylehmät
12.1.2021, 19:40
-
Joutomies vai tautinen orava?
12.1.2021, 15:28
-
Naimisiin
Uutisarkistot
Juttuvinkki
Uutisotsikot
Luhangan valtuusto hyväksyi budjetin nettikokouksessa
24.1.2021Kaksi uutta Melvin Jones -palkittua Lions Club Joutsa/Jousaan
23.1.2021Joutsa päivitti koronaohjeistustaan
22.1.2021Minkkinen taas paras suomalainen
22.1.2021S-Pankin uudet henkilöllisyyden todistamisen käytännöt vielä vieraita osalle Joutsan S-marketissa talletuksia tekevistä
22.1.2021