Joutsassakin toimivan Tokmanni-myymäläketjun ja pääasiassa Lounas-Suomessa toimivan Vapaa valinta -ketjun yhdistyminen ei vaikuta Tokmannin Joutsan suunnitelmiin. Tokmannin tarkoituksena on ollut rakentaa Joutsan S-Marketin viereiselle tontille uusi liikerakennus.
– Yhdistymisellä ei ole vaikutuksia Joutsan hankkeisiin. Toiminnan kehittämisestä lähdetään ja nyt meillä on siihen isommat muskelit, kommentoi ketjujen yhdistyessä syntyvän uuden yhtiön toimitusjohtaja Kyösti Kakkonen.
Tokmanni on saanut jo Joutsan kunnalta lainvoimaisen poikkeamisluvan, jonka perusteella uuden liiketalon rakentaminen voidaan aloittaa. Yhtiön aiemmin ilmoittaman aikataulun mukaan rakentamisen pitäisi alkaa ensi vuonna. Myös tontin kaavamuutos on kunnassa ehdotusvaiheessa.
Tokmannin ja Vapaa Valinta -ketjun yhdistymisestä syntyy yhteensä 60 myymälän ketju Itä- ja Lounais-Suomeen.
JS Palveluhakemisto
-
Huonekaluliike Onni-Kaluste
Huonekaluliike. Joutsan verstaalla...
-
Fysios Joutsa
Fysios Joutsa tarjoaa...
-
Koulutettu hieroja Teija Kupiainen
Klassinen hieronta, käynnit...
-
TS Kiinteistöpalvelut Oy
Kiinteistön huoltopalvelut, tien...
-
Huonekaluliike Onni-Kaluste
Keskustelussa
-
Naimisiin
15.1.2021, 08:16
-
Lypsylehmät
12.1.2021, 19:40
-
Joutomies vai tautinen orava?
12.1.2021, 15:28
-
Naimisiin
Uutisarkistot
Juttuvinkki
Uutisotsikot
Leivonmäen kansallispuiston taukokatokseen haetaan yrittäjää
21.1.2021Vuoto aiheutti vesiongelmia Leivonmäellä
20.1.2021Wavinilla suruliputetaan edelleen kuukausittain, ei liity paikalliseen tilanteeseen
20.1.2021Mitenkäs: Miksi JoVoLi järjestää jumppia normaalisti kokoontumisrajoitusten aikana?
20.1.2021Tarkennus seurakunnan strategiajutun lukuihin
20.1.2021