Koululaisten iltapäivätoiminta siirtyy todennäköisesti Joutsassa seurakunnan hoitoon ensi syksystä lähtien. Joutsan kirkonkylällä on vuodesta 1998 lähtien järjestetty koululaisille mahdollisuus osallistua ohjattuun iltapäivätoimintaan. Tähän asti päävastuu on ollut Joutsan 4H-yhdistyksellä, mutta nyt yhdistys on todennut, ettei sillä enää ole resursseja toiminnan pyörittämiseen.
– Asian suunnittelu on vielä kesken, mutta todennäköisesti jatkamme toimintaa samoissa tiloissa kuin nykyäänkin, kertoo seurakunnan lastenohjaaja Milja Urkko.
Iltapäivätoiminta alkoi aikoinaan Koulumäellä Mikkolan talossa ja siirtyi sittemmin yläasteen entiseen erityisluokkaan, jossa se siis todennäköisesti myös jatkuu ensi syksynä.
JS Palveluhakemisto
-
Kuljetus Juha Ilmonen
Nosturiautokuljetukset, nostopalvelut sekä...
-
Johannan Kotipalvelu
Siivoukset yksityisille/yrityksille.
-
Joutsan Huttula
Nelostien helpoin pysähdys....
-
Huonekaluliike Onni-Kaluste
Huonekaluliike. Joutsan verstaalla...
-
Kuljetus Juha Ilmonen
Uutisarkistot
Juttuvinkki
Uutisotsikot
Voimametsä vahvistaa juuriaan Haihatuksessa
24.5.2022Tarpaper on ylittänyt varastointimäärät – yhtenä syynä valmiin tuotteen heikko ulosmyynti viime vuosina
23.5.2022Keski-Suomen taidetoimikunnalta työskentelyapuraha Lehdolle ja Vuolteenaholle
23.5.2022Hannele Teurokoski ompelee asun vaikka lohikäärmeelle – Tampereen Teatterin puvustossa työskentelevä luhankalainen on tehnyt uransa aikana pukuja monenlaisiin näytelmiin
22.5.2022Joutsa joutuu selvittämään aville ikäihmisten palveluasumisen ja tehostetun palveluasumisen palvelusetelin arvoa
22.5.2022