Alma-rahoja seudulla jakava Maaseutukehitys ry:n hallitus on puoltanut yhtä joutsalaista ja yhtä leivonmäkistä maaseudun kehittämishanketta. Joutsan kunnan Messut 2004 -hankkeessa on tarkoitus hyödyntää lähialueen vuoden 2004 messutapahtumia houkuttelemalla matkailijoita alueelle. Hankkeessa tehdään yritysesite ja jaetaan sitä sekä esitellään joutsalaisia yrityksiä messuilla. Hankkeen tavoitteena on vuoden 2004 messujen matkailijavirtojen saaminen Joutsaan, matkailijoiden viipyminen pidempään alueella, yritysten käyttöasteen ja liikevaihdon kasvu, yritysten verkostoituminen ja alueen tunnettavuuden lisääntyminen.
Joutsan messuhankkeen kustannusarvio on 15.000 euroa, josta kunnan ja valtion rahaa 90 prosenttia eli 13.500 euroa.
Leivonmäelle sijoittuvaa Leivonmäen lentoparatiisi -hanketta puolestaan hakee Pitkävuoren Liitäjät ry. Kokonaiskustannuksiltaan 18.790 euron hankkeessa pidennetään Höystösensuon pienilmailukenttää ja parannetaan kentän varustusta muun muassa sääasemalla ja hinaustolpilla. Ilmailuhankkeeseen haetaan julkista rahaa 14.270 euroa.
Lopulliset päätökset hankkeiden rahoituksesta tekee TE-keskus.
JS Palveluhakemisto
-
Rakennus ja Pelti Rantanen Oy
Ammattitaidolla kaikki peltisepän...
-
Pikkupuoti Oy
Tunnelmallinen valmistajan tehtaanmyymälä....
-
SH Autopalvelu
Autoehostuspalvelua Joutsassa. Ulkopesut...
-
Kirjakauppa Heiska Oy Joutsan Kirjakauppa
Kirjat, kartat, mustepatruunat...
-
Rakennus ja Pelti Rantanen Oy
Keskustelussa
-
Naimisiin
15.1.2021, 08:16
-
Lypsylehmät
12.1.2021, 19:40
-
Joutomies vai tautinen orava?
12.1.2021, 15:28
-
Naimisiin
Uutisarkistot
Juttuvinkki
Uutisotsikot
Viime vuosi oli 2000-luvun toiseksi huonoin vauvavuosi: Seudulla syntyi 17 vauvaa
28.1.2021Koronarokotukset etenevät seututerveyskeskuksen alueella, Joutsassa todettiin jo yhdestoista koronatartunta
27.1.2021Mitenkäs: Onko JoSePa noudattanut kävijämäärärajoituksia ryhmiensä toiminnassa?
27.1.2021Uuden hammashoitolan ja ruokapalvelujen keittiön rakennushankkeen kilpailutus voidaan aloittaa, vanhan Helperin purkaminen nostaa hankkeen kustannusennustetta
27.1.2021Joutsan kunnanhallitus esittää valtuustolle sakuko-osaston rakennushankkeen toteuttajaksi Rakennus Auvinen Oy:ä
27.1.2021