Luhangan kunnanjohtajan Reijo Urtin mukaan Luhangassa ei ole päätetty Klemettilän koulun lakkauttamisesta, vaan tarkoitus on siirtää koulun toiminta ensi syksynä kirkonkylälle toiveiden mukaan valmistuvaan monitoimitaloon.
Urtin mukaan tämän hetken suunnitelma on se, että mikäli monitoimitalo ei ehtisi valmistua syksyyn, opetus jatkuisi Klemettilässä vanhaan malliin.
Muun muassa Joutsan Seudussa on kerrottu, että ensi syksynä Klemettilän koulu lakkautettaisiin ja oppilaat siirrettäisiin Tammijärvelle. Tällaista suunnitelmaa ei tällä hetkellä kunnassa kuitenkaan ole, vaan Klemettilän opetus aiotaan siirtää kirkonkylälle.
– On tässä asiassa ollut kunnankin puolelta huonoa tiedotusta, kommentoi Urtti.
JS Palveluhakemisto
-
Rautakauppala Oy
Palveleva rautakauppa keskellä...
-
Hierontapiste Eila
Koulutettu hieroja. Klassinen...
-
Paikallislehti Joutsan Seutu
Paikallislehti Joutsan Seutu...
-
Tammihaaran-Savenahon vesiosuuskunta
Vesi- ja viemäriverkon...
-
Rautakauppala Oy
Keskustelussa
-
Naimisiin
15.1.2021, 08:16
-
Lypsylehmät
12.1.2021, 19:40
-
Joutomies vai tautinen orava?
12.1.2021, 15:28
-
Naimisiin
Uutisarkistot
Juttuvinkki
Uutisotsikot
S-Pankin uudet henkilöllisyyden todistamisen käytännöt vielä vieraita osalle Joutsan S-marketissa talletuksia tekevistä
22.1.2021Leivonmäeltä löytyi toinenkin vuoto
21.1.2021Leivonmäen kansallispuiston taukokatokseen haetaan yrittäjää
21.1.2021Vuoto aiheutti vesiongelmia Leivonmäellä
20.1.2021Wavinilla suruliputetaan edelleen kuukausittain, ei liity paikalliseen tilanteeseen
20.1.2021